niedziela, 17 listopada 2013

Obdarzony zmysłami

Indriyasampannasuttaṃ (SN 35.154) - Sutta o obdarzonym zmysłami
 
Atha kho aññataro bhikkhu yena bhagavā tenupasaṅkami…pe… ekamantaṃ nisinno kho so bhikkhu bhagavantaṃ etadavoca – "'indriyasampanno, indriyasampanno'ti, bhante, vuccati. Kittāvatā nu kho, bhante, indriyasampanno hotī"ti?

Wtedy pewien mnich do Błogosławionego zbliżył się ...etc... Ten mnich, który z boku usiadł, do Błogosławionego powiedział to: "'Obdarzony zmysłami, obdarzony zmysłami', Panie, mówi się. Pod jakim względem, Panie, jest się obdarzonym zmysłami?"

"Cakkhundriye ce, bhikkhu, udayabbayānupassī viharanto cakkhundriye nibbindati…pe… jivhindriye ce, bhikkhu, udayabbayānupassī viharanto jivhindriye nibbindati…pe… manindriye ce, bhikkhu, udayabbayānupassī viharanto manindriye nibbindati. Nibbindaṃ virajjati…pe… vimuttasmiṃ vimuttamiti ñāṇaṃ hoti. 'Khīṇā jāti, vusitaṃ brahmacariyaṃ, kataṃ karaṇīyaṃ, nāparaṃ itthattāyā'ti pajānāti. Ettāvatā kho, bhikkhu, indriyasampanno hotī"ti.

Navamaṃ.

"Jeśli w zmyśle oka, mnichu, wzrost i upadek obserwujący przebywając, zmysłem oka jest znużony ...etc... w zmyśle języka, mnichu, wzrost i upadek obserwujący przebywając, zmysłem języka jest znużony ...etc... w zmyśle umysłu, mnichu, wzrost i upadek obserwujący przebywając, zmysłem umysłu jest znużony. Będąc znużonym okazuje brak zainteresowania (pragnieniami) ...etc... W wyzwolonym jest zatem wiedza o wyzwoleniu. Rozumie - 'wyczerpane są narodziny, wypełnione jest szlachetne życie, zrobione jest to, co powinno być zrobione, niczego innego nie ma w tym życiu.' W ten sposób, mnichu, jest się obdarzonym zmysłami."

Dziewiąta sutta [z rozdziału Navapurāṇavaggo].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz