środa, 11 grudnia 2013

Praktyka - druga mowa

Dutiyapaṭipadāsuttaṃ (SN 45.24) - Druga sutta o praktyce

Sāvatthinidānaṃ. "Gihino vāhaṃ, bhikkhave, pabbajitassa vā micchāpaṭipadaṃ na vaṇṇemi. Gihi vā, bhikkhave, pabbajito vā micchāpaṭipanno micchāpaṭipattādhikaraṇahetu nārādhako hoti ñāyaṃ dhammaṃ kusalaṃ".

"Katamā ca, bhikkhave, micchāpaṭipadā? Seyyathidaṃ – micchādiṭṭhi …pe… micchāsamādhi. Ayaṃ vuccati, bhikkhave, micchāpaṭipadā. Gihino vāhaṃ, bhikkhave, pabbajitassa vā micchāpaṭipadaṃ na vaṇṇemi. Gihi vā, bhikkhave, pabbajito vā micchāpaṭipanno micchāpaṭipattādhikaraṇahetu nārādhako hoti ñāyaṃ dhammaṃ kusalaṃ.

Gihino vāhaṃ, bhikkhave, pabbajitassa vā sammāpaṭipadaṃ vaṇṇemi. Gihi vā, bhikkhave, pabbajito vā sammāpaṭipanno sammāpaṭipattādhikaraṇahetu ārādhako hoti ñāyaṃ dhammaṃ kusalaṃ.

Katamā ca, bhikkhave, sammāpaṭipadā? Seyyathidaṃ – sammādiṭṭhi …pe… sammāsamādhi. Ayaṃ vuccati, bhikkhave, sammāpaṭipadā. Gihino vāhaṃ, bhikkhave, pabbajitassa vā sammāpaṭipadaṃ vaṇṇemi. Gihi vā, bhikkhave, pabbajito vā sammāpaṭipanno sammāpaṭipattādhikaraṇahetu ārādhako hoti ñāyaṃ dhammaṃ kusala"nti. 

Catutthaṃ.
 
W Savatthi. "Prowadzącego domowe życie, mnisi, albo mnicha niewłaściwej praktyki ja nie pochwalam. Prowadzący domowe życie, mnisi, albo mnich, który wszedł na niewłaściwą ścieżkę za przyczyną niewłaściwej praktyki, nie jest tym, który ma sukcesy w realizacji metody i dobrej Dhammy.
 
Czym jest zatem, mnisi, niewłaściwa praktyka? Jak następuje - fałszywy pogląd ...etc... fałszywe skupienie medytacyjne. O tym mówi się, mnisi, niewłaściwa praktyka. Prowadzący domowe życie, mnisi, albo mnich, który wszedł na niewłaściwą ścieżkę za przyczyną niewłaściwej praktyki, nie jest tym, który ma sukcesy w realizacji metody i dobrej Dhammy.
  
Prowadzącego domowe życie, mnisi, albo mnicha właściwą praktykę ja pochwalam. Prowadzący domowe życie, mnisi, albo mnich, który wszedł na właściwą ścieżkę za przyczyną właściwej praktyki, jest tym, który ma sukcesy w realizacji metody i dobrej Dhammy.
 
Czym jest zatem, mnisi, właściwa praktyka? Jak następuje - słuszny pogląd ...etc... słuszne skupienie medytacyjne. O tym mówi się, mnisi, właściwa praktyka. Prowadzący domowe życie, mnisi, albo mnich, który wszedł na właściwą ścieżkę za przyczyną właściwej praktyki, jest tym, który ma sukcesy w realizacji metody i dobrej Dhammy."
   
Czwarta [sutta z rozdziału Micchattavaggo].
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz