piątek, 4 lipca 2014

Skupiska

Khandhasuttaṃ (SN 56.13) - Sutta o skupiskach

"Cattārimāni, bhikkhave, ariyasaccāni. Katamāni cattāri? Dukkhaṃ ariyasaccaṃ, dukkhasamudayaṃ ariyasaccaṃ, dukkhanirodhaṃ ariyasaccaṃ dukkhanirodhagāminī paṭipadā ariyasaccaṃ.
Katamañca, bhikkhave, dukkhaṃ ariyasaccaṃ? 'Pañcupādānakkhandhā' tissa vacanīyaṃ, seyyathidaṃ – rūpupādānakkhandho …pe… viññāṇupādānakkhandho. Idaṃ vuccati, bhikkhave, dukkhaṃ ariyasaccaṃ.
Katamañca, bhikkhave, dukkhasamudayaṃ ariyasaccaṃ? Yāyaṃ taṇhā ponobbhavikā nandirāgasahagatā tatratatrābhinandinī, seyyathidaṃ – kāmataṇhā, bhavataṇhā, vibhavataṇhā. Idaṃ vuccati, bhikkhave, dukkhasamudayaṃ ariyasaccaṃ.
Katamañca, bhikkhave, dukkhanirodhaṃ ariyasaccaṃ? Yo tassāyeva taṇhāya asesavirāganirodho cāgo paṭinissaggo mutti anālayo – idaṃ vuccati, bhikkhave, dukkhanirodhaṃ ariyasaccaṃ.
Katamañca, bhikkhave, dukkhanirodhagāminī paṭipadā ariyasaccaṃ? Ayameva ariyo aṭṭhaṅgiko maggo, seyyathidaṃ – sammādiṭṭhi …pe… sammāsamādhi – idaṃ vuccati, bhikkhave, dukkhanirodhagāminī paṭipadā ariyasaccaṃ. Imāni kho, bhikkhave, cattāri ariyasaccāni.
Tasmātiha, bhikkhave, 'idaṃ dukkha'nti yogo karaṇīyo …pe… 'ayaṃ dukkhanirodhagāminī paṭipadā'ti yogo karaṇīyo"ti. 
 
Tatiyaṃ.
 
"Cztery są, mnisi, szlachetne prawdy. Jakie cztery? Szlachetna prawda o cierpieniu, szlachetna prawda o przyczynie cierpienia, szlachetna prawda o zniszczeniu cierpienia, szlachetna prawda o ścieżce prowadzącej do zniszczenia cierpienia. Jaka jest zatem, mnisi, szlachetna prawda o cierpieniu? 'Pięć skupisk chwytania', jest o niej mówione, jak następuje - skupisko chwytania form ...etc... skupisko chwytania świadomości. O tym mówi się, mnisi, szlachetna prawda o cierpieniu.
Jaka jest zatem, mnisi, szlachetna prawda o przyczynie cierpienia? To, co jest pragnieniem prowadzącym do narodzin, związanym z przywiązaniem do przyjemności, tu i tam znajdującym przyjemność, jak następuje - pragnienie przyjemności zmysłowych, pragnienie istnienia, pragnienie posiadania. O tym mówi się, mnisi, szlachetna prawda o przyczynie cierpienia.
Jaka jest zatem, mnisi, szlachetna prawda o zniszczeniu cierpienia? To, co dla tego pragnienia jest właśnie brakiem całego pragnienia, zniszczeniem, porzuceniem, odrzuceniem, wyzwoleniem, wolnością od przywiązań. O tym mówi się, mnisi, szlachetna prawda o zniszczeniu cierpienia.
Jaka jest zatem, mnisi, szlachetna prawda o ścieżce prowadzącej do zniszczenia cierpienia? To jest właśnie szlachetna ośmioczęściowa ścieżka, jak następuje - właściwy pogląd ...etc... właściwe skupienie medytacyjne. O tym mówi się, mnisi, szlachetna prawda o ścieżce prowadzącej do zniszczenia cierpienia. To są, mnisi, cztery szlachetne prawdy. 
Dlatego w tym świecie, mnisi, 'to jest cierpienie' - wysiłek powinien być uczyniony ...etc... 'to jest ścieżka prowadząca do zniszczenia cierpienia' - wysiłek powinien być uczyniony."
 
Trzecia [sutta z rozdziału Dhammacakkappavattanavaggo].
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz