poniedziałek, 9 marca 2015

Świadomość

Viññāṇasuttaṃ (SN 12.59) - Sutta o świadomości
   
Sāvatthiyaṃ viharati …pe… "Saṃyojaniyesu, bhikkhave, dhammesu assādānupassino viharato viññāṇassa avakkanti hoti. Viññāṇapaccayā nāmarūpaṃ …pe… evametassa kevalassa dukkhakkhandhassa samudayo hoti.
Seyyathāpi, bhikkhave, mahārukkho. Tassa yāni ceva mūlāni …pe… evameva kho, bhikkhave, saṃyojaniyesu dhammesu assādānupassino viharato viññāṇassa avakkanti hoti …pe… Saṃyojaniyesu, bhikkhave, dhammesu ādīnavānupassino viharato viññāṇassa avakkanti na hoti. Viññāṇanirodhā nāmarūpanirodho …pe… evametassa kevalassa dukkhakkhandhassa nirodho hoti.
Seyyathāpi, bhikkhave, mahārukkho. Atha puriso āgaccheyya kuddālapiṭakaṃ ādāya …pe… āyatiṃ anuppādadhammo. Evameva kho, bhikkhave, saṃyojaniyesu dhammesu ādīnavānupassino viharato viññāṇassa avakkanti na hoti. Viññāṇassa nirodhā nāmarūpanirodho …pe… evametassa kevalassa dukkhakkhandhassa nirodho hotī"ti. 
 
Navamaṃ.
  
W Savatthi przebywał ...etc... "U żyjącego, który w związanych z więzami, mnisi, dhammach zadowolenie dostrzega, jest wejście świadomości. Świadomość jest przyczyną nazwy i formy ...etc... Takie jest tej całej masy cierpienia pochodzenie.
Podobnie jak, mnisi, duże drzewo. Jego właśnie te korzenie ...etc... Właśnie tak, mnisi, u żyjącego, który w związanych z więzami dhammach zadowolenie dostrzega, jest wejście świadomości ...etc... U żyjącego, który w związanych z więzami, mnisi, dhammach niebezpieczeństwo dostrzega, nie ma wejścia świadomości. Zniszczenie świadomości jest nazwy i formy zniszczeniem ...etc... Takie jest tej całej masy cierpienia zniszczenie.
Podobnie jak, mnisi, duże drzewo. Wtedy człowiek przyszedłby motykę i kosz wziąwszy ...etc... jak rzecz niepowstała w przyszłości. Właśnie tak, mnisi, u żyjącego, który w związanych z więzami dhammach niebezpieczeństwo dostrzega, nie ma wejścia świadomości. Zniszczenie świadomości jest nazwy i formy zniszczeniem ...etc... Takie jest tej całej masy cierpienia zniszczenie."

Dziewiąta [sutta z rozdziału Dukkhavaggo].
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz