poniedziałek, 2 listopada 2015

Kolce w umyśle

Cetokhilasuttaṃ (AN 9.71) - Sutta o kolcach w umyśle

"Pañcime, bhikkhave, cetokhilā. Katame pañca? Idha bhikkhave, bhikkhu satthari kaṅkhati vicikicchati nādhimuccati na sampasīdati. Yo so, bhikkhave, bhikkhu satthari kaṅkhati vicikicchati nādhimuccati na sampasīdati, tassa cittaṃ na namati ātappāya anuyogāya sātaccāya padhānāya. Yassa cittaṃ na namati ātappāya anuyogāya sātaccāya padhānāya, ayaṃ paṭhamo cetokhilo.

"Pięć jest tych, mnisi, kolców w umyśle. Jakich pięć? W tym świecie, mnisi, mnich w nauczyciela wątpi, ma wątpliwości, nie przywiązuje się (do niego), nie jest (z niego) zadowolony. Ten, mnisi, mnich, który w nauczyciela wątpi, ma wątpliwości, nie przywiązuje się (do niego), nie jest (z niego) zadowolony, jego umysł nie skłania się do gorliwości, praktyki, wytrwałości, wysiłku. To, że jego umysł nie skłania się do gorliwości, praktyki, wytrwałości, wysiłku, to jest pierwszy kolec w umyśle.

Puna caparaṃ, bhikkhave, bhikkhu dhamme kaṅkhati …pe… saṅghe kaṅkhati … sikkhāya kaṅkhati … sabrahmacārīsu kupito hoti anattamano āhatacitto khilajāto. Yo so, bhikkhave, bhikkhu sabrahmacārīsu kupito hoti anattamano āhatacitto khilajāto, tassa cittaṃ na namati ātappāya anuyogāya sātaccāya padhānāya. Yassa cittaṃ na namati ātappāya anuyogāya sātaccāya padhānāya, ayaṃ pañcamo cetokhilo. Imesaṃ, kho, bhikkhave, pañcannaṃ cetokhilānaṃ pahānāya …pe… ime cattāro satipaṭṭhānā bhāvetabbā"ti.
 
Navamaṃ.

I znów dalej, mnisi, mnich w Dhammę wątpi ...etc... w Zgromadzenie wątpi ... w nauczanie wątpi ... względem przyjaciół mnichów obrażony jest, niezadowolony, rozdrażniony, uparty. Ten, mnisi, mnich, który względem przyjaciół mnichów obrażony jest, niezadowolony, rozdrażniony, uparty, jego umysł nie skłania się do gorliwości, praktyki, wytrwałości, wysiłku. To, że jego umysł nie skłania się do gorliwości, praktyki, wytrwałości, wysiłku, to jest piąty kolec w umyśle. Te, mnisi, pięć kolców w umyśle porzuciwszy ...etc... te cztery podstawy uważności powinny być rozwijane."

Dziewiąta [sutta z rozdziału Satipaṭṭhānavaggo].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz