wtorek, 26 stycznia 2016

Sympatyczny - druga mowa

Dutiyapiyasuttaṃ (AN 7.2) - Druga sutta o sympatycznym (mnichu)
 
"Sattahi, bhikkhave, dhammehi samannāgato bhikkhu sabrahmacārīnaṃ appiyo ca hoti amanāpo ca agaru ca abhāvanīyo ca. Katamehi sattahi? Idha, bhikkhave, bhikkhu lābhakāmo ca hoti, sakkārakāmo ca hoti, anavaññattikāmo ca hoti, ahiriko ca hoti, anottappī ca, issukī ca, maccharī ca. Imehi kho, bhikkhave, sattahi dhammehi samannāgato bhikkhu sabrahmacārīnaṃ appiyo ca hoti amanāpo ca agaru ca abhāvanīyo ca.

"Siedmioma, mnisi, cechami obdarzony mnich względem przyjaciół mnichów jest niesympatyczny, nieprzyjemny, nie jest poważany i szanowany. Jakimi siedmioma? W tym świecie, mnisi, mnich jest pragnącym korzyści, jest pragnącym zaszczytów, jest pragnącym pochwał, jest bezwstydny, jest lekkomyślny, jest zazdrosny i samolubny. Tymi, mnisi, siedmioma cechami obdarzony mnich względem przyjaciół mnichów jest niesympatyczny, nieprzyjemny, nie jest poważany i szanowany.
 
Sattahi, bhikkhave, dhammehi samannāgato bhikkhu sabrahmacārīnaṃ piyo ca hoti manāpo ca garu ca bhāvanīyo ca. Katamehi sattahi? Idha, bhikkhave, bhikkhu na lābhakāmo ca hoti, na sakkārakāmo ca hoti, na anavaññattikāmo ca hoti, hirimā ca hoti, ottappī ca, anissukī ca, amaccharī ca. Imehi kho, bhikkhave, sattahi dhammehi samannāgato bhikkhu sabrahmacārīnaṃ piyo ca hoti manāpo ca garu  ca bhāvanīyo cā"ti. 

Dutiyaṃ.

Siedmioma, mnisi, cechami obdarzony mnich względem przyjaciół mnichów jest sympatyczny, przyjemny, poważany jest i szanowany. Jakimi siedmioma? W tym świecie, mnisi, mnich nie jest pragnącym korzyści, nie jest pragnącym zaszczytów, nie jest pragnącym pochwał, jest skromny, jest rozważny, nie jest zazdrosny ani samolubny. Tymi, mnisi, siedmioma cechami obdarzony mnich względem przyjaciół mnichów jest sympatyczny, przyjemny, poważany jest i szanowany."

Druga [sutta z rozdziału Dhanavaggo].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz