wtorek, 26 stycznia 2016

Sympatyczny - pierwsza mowa

Paṭhamapiyasuttaṃ (AN 7.1)  - Pierwsza sutta o sympatycznym (mnichu)

Evaṃ me sutaṃ – ekaṃ samayaṃ bhagavā sāvatthiyaṃ viharati jetavane anāthapiṇḍikassa ārāme. Tatra kho bhagavā bhikkhū āmantesi – "bhikkhavo"ti. ‘‘
"Bhadante"ti te bhikkhū bhagavato paccassosuṃ. Bhagavā etadavoca –

Tak słyszałem. Pewnego razu Błogosławiony w Savatthi przebywał, w gaju Jety, w ogrodzie Anathapindiki. Tamże Błogosławiony do mnichów zwrócił się: "Mnisi!"
"Panie!", tamci mnisi Błogosławionemu przytaknęli. Błogosławiony powiedział to:
 
"Sattahi, bhikkhave, dhammehi samannāgato bhikkhu sabrahmacārīnaṃ appiyo ca hoti amanāpo ca agaru ca abhāvanīyo ca. Katamehi sattahi? Idha, bhikkhave, bhikkhu lābhakāmo ca hoti, sakkārakāmo ca hoti, anavaññattikāmo ca hoti, ahiriko ca hoti, anottappī ca, pāpiccho ca, micchādiṭṭhi ca. Imehi kho, bhikkhave, sattahi dhammehi samannāgato bhikkhu sabrahmacārīnaṃ appiyo ca hoti amanāpo ca agaru ca abhāvanīyo ca.

"Siedmioma, mnisi, cechami obdarzony mnich względem przyjaciół mnichów jest niesympatyczny, nieprzyjemny, nie jest poważany i szanowany. Jakimi siedmioma? W tym świecie, mnisi, mnich jest pragnącym korzyści, jest pragnącym zaszczytów, jest pragnącym pochwał, jest bezwstydny, jest lekkomyślny, jest pragnącym tego co złe, oraz jest wyznającym błędne poglądy. Tymi, mnisi, siedmioma cechami obdarzony mnich względem przyjaciół mnichów jest niesympatyczny, nieprzyjemny, nie jest poważany i szanowany.

Sattahi, bhikkhave, dhammehi samannāgato bhikkhu sabrahmacārīnaṃ piyo ca hoti, manāpo ca garu ca bhāvanīyo ca. Katamehi sattahi? Idha, bhikkhave, bhikkhu na lābhakāmo ca hoti, na sakkārakāmo ca hoti, na anavaññattikāmo ca hoti, hirimā ca hoti, ottappī ca, appiccho ca, sammādiṭṭhi ca. Imehi kho, bhikkhave, sattahi dhammehi samannāgato bhikkhu sabrahmacārīnaṃ piyo ca hoti manāpo ca garu ca bhāvanīyo cā"ti. 

Paṭhamaṃ.

Siedmioma, mnisi, cechami obdarzony mnich względem przyjaciół mnichów jest sympatyczny, przyjemny, poważany jest i szanowany. Jakimi siedmioma? W tym świecie, mnisi, mnich nie jest pragnącym korzyści, nie jest pragnącym zaszczytów, nie jest pragnącym pochwał, jest skromny, jest rozważny, nie jest pragnącym tego co złe, oraz jest wyznającym słuszne poglądy. Tymi, mnisi, siedmioma cechami obdarzony mnich względem przyjaciół mnichów jest sympatyczny, przyjemny, poważany jest i szanowany."

Pierwsza [sutta z rozdziału Dhanavaggo].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz